IBM PC/XT (5160)
Šodien jāsāk ar sveicienu 41 jubilejā šim IBM ražotajam datoram. 1983. gada 8. martā IBM prezentēja savu otro personālā datora (PC – Personal Computer) modeli – PC/XT (5160), kas bija otrais PC sērijas modelis no IBM.
Mazs cinītis gāž lielu vezumu, jo lai arī pats par sevi šis dators izlaišanas brīdī nepiedāvāja nekādu lielo iespēju buķeti, tas ieguva gana lielu popularitāti lai IBM gūtu pārliecību, ka ir vērts turpmāk nopietni investēt arī privātpersonu datoru segmentā.
Lai gan IBM pats bija izstrādājis operētājsistēmu (PC-DOS), gan citi uzprogrammējuši dažas biznesa vadības un aprēķinu programmatūras (Lotus, dBase, utml.), PC ēras sākumā šī iekārta bija tik spējīga, cik spējīgs bija lietotājs/programmētājs. Atskaitot operētājsistēmu PC-DOS, pārējā programmatūra bija jāpērk atsevišķi, vai jāprogrammē pašam. Vienīgi IBM izstrādātais IBM BASIC dzīvoja jau iekšā. Jā – programmēšanas valoda Basic bija atkopes opcija gadījumam, ja kaut kāda iemesla dēļ nevar korekti ielādēt operētājsistēmu, vai kāda cita ķibele datoram startējoties. Šādos momentos varēja ar Basic palīdzību mēģināt iestartēt datoru, jeb slēgt ārā saprotot, ka vajag servisu/programmētāju, kas savedīs atkal sistēmu kārtībā.
Tālajos 80’ajos līdz Latvijai šādi datori orģinālajā izpildījumā atceļoja ļoti maz. Pa kādam varēja atrast institūtos, universitātēs un vel citās gana lielās iestādēs, bet pie tiem pielaida tikai ļoti zinošas personas. Par to, ka kaut vienam šajā valstī tolaik IBM PC/XT būtu bijis mājās privātai lietošanai, nav gadījies nekad dzirdēt.
Jāpiezīmē – PSRS reģionā cena tādam aparātam bija divu jaunu automašīnu vērtībā. Arī tā visai teorētiska, jo legāli privātpersona to iegādāties nemaz īsti nedrīkstēja.
Savā ziņā ar šiem datoriem pie mums bija interesantāk – tā kā programmatūra līdz mums nonāca ne mazāk problemātiski kā datori – pašiem arī nācās izstrādāt programmatūru un domāt visādus tehniskos risinājumus. PC-DOS, un MS DOS šeit gan pazina un lietoja, taču pārējā programmatūra, lielākajā daļā gadījumu bija vietējo programmētāju izstrādāts konkrēto iestāžu vajadzībām.
“Pirmie kucēni jāslīcina” – kaut arī šis bija otrais IBM PC sērijas dators, līdz ar šo, principā beidzās XT sērija, to aizstāja AT sērija. Bija gan mēģinājumi 1986. gadā “reinkarnēt” XT izlaižot XT un AT hibrīdu – XT/286 (5162), taču šo misēkli nākamjā gadā IBM pārtrauca, pievēršoties tikai AT, kā daudz perspektīvākai sērijai. Labā ziņa – PC turpināja savu gājienu un zināmā mērā var uzskatīt, ka turpina vēl šobaltdien, jo arī mūsdienu personālo datoru ideja ir pārmantota no XT un AT datoru paaudzēm.
Specifikācija šim aparātam bija diezgan “staipāma“. Šis bija viens no PC/XT veiksmes stāsta pamatiem – lielās iespējas uz visdažādākajiem paplašinājumiem. 8 paplašinājuma sloti (ISA) kur izpaust savu fantāziju. Jāņem gan vērā, ka uz pamatplates bija tikai datora pats kodols. Visu pārējo bija jāsasprauž paplašinājuma slotos (video, komunikācijas porti, utt.), tādējādi nokomplektējot tieši sev piemērotu sistēmu. Četru gadu laikā (1983 – 1987) PC/XT specifikācija tika mainīta un uzlabota. Viens no dīvainākajiem uzlabojumiem – cietā diska vietā atkal tika piedāvāta otra diskešu iekārta (viena sistēmas ielādei, otra lietotāja datiem). Tā runā, ka tā esot bijusi lietotāju vēlme ko IBM izpildījis. Pārsvarā šo iespēju izmantoja lietotāji kuriem nebija vajadzības pēc liela datu apjoma glabāšanas un tie kas gribēja ietaupīt finanses, jo sistēma ar otro diskešu iekārtu cietā diska vietā, maksāja jūtami mazāk.
Minimums | Maksimums | |
Procesors (CPU) | Intel 8088 (4,77 Mhz) | Intel 8088 (4,77 Mhz) |
Operatīvā atmiņa (RAM) | 128 KB | 640 KB (baumas par 1 MB) |
Cietais disks (HDD) | 10 MB | 20 MB |
Diskešu iekārta (FDD) | 5,25″ (360 KB) | x2 5,25″ (360 KB) |
Video | Monohroms (MDA) | Krāsains (CGA) |
Mazliet par Datorvēstures PC/XT. Kā jau kārtīgs četrdesmitgadnieks, arī šis dino gana dzīvē redzējis, nav vairs īsti jaunības spozmes. Taču ar koroziju nav sasirdzis, kā arī nav piedzīvojis nevīžīgu attieksmi, par ko liecina korpusa labais stāvoklis un atsaucīgā atdzīvošanās līdz ar slēdža ieslēgšanu. Bija viedoklis, ka iekšā būs daudz vairāk jāpucē, taču par brīnumu – putekļu gandrīz nebija.
Viena no problēmām bija, ka PC/XT bija ar monohromo (MDA) video adapteri, bet pats ekrāns krāsainais (CGA). Tā nu sadabonot CGA video adapteri, izdevās palaist šo dino.
Līdz Datorvēsturei šis IBM dino nonāca pirms kādiem 10 gadiem, taču vēl nebija izveidots pietiekami enerģisks mākslīgais intelekts lai būtu uz ko izpausties. tad lūdzu video.