386 procesora dators no MaiklsBlack
Kā pie svētdienas, atkal Datorvēsture pavirināja savu krājumu. Jau kādu laiku pie mums dzīvojās parasts 386 procesora dators, kas ceļojis no MaiklsBlack, kad pirmoreiz ar viņu tikāmies 2010. gadā. Komunikācija bija tik aizraujoša, ka šodien vairs nav prātā – kā tieši iemainījām šo dino.
Šis dators it kā īsti ne ar ko nav specifisks lai būtu kāda īpašība par ko atsevišķi pastāstīt. Tajā pat laikā – Latvijā mājas apstākļiem kaut cik pieejami personālie datori kļuva tieši sākot ar 386 procesoriem un parasti tie bija tepat uz vietas komplektēti, nevis “brandi” (IBM, Compaq…..). Tam par iemeslu bija ārkārtīgi lielā cenu atšķirība starp “brandu” un “noname” datoriem. Lai tolaik atļautos kaut vienu no versijām, bija jābūt gana turīgam un jābūt gatavam jūtami pašķērdēties. Pie mums Latvijā šo datoru var uzskatīt par klasisku 90’o gadu pirmās puses brīnumu un vērtību. Šī dino ceļi ir sākušies no kādreiz ļoti populārās datortehnikas firmas “Elko-Rīga“, par ko vel šodien liecina rekvizīti uz korpusa aizmugures.
Intel 80386 procesoru izlaida 1985. gadā. Tas bija diezgan liels pavērsiens personālo datoru attīstībā kā tādā:
1) 386 procesori tika izlaisti vairākās modifikācijās no kurām ikdienas datoros pārsvarā figurēja “SX” un “DX” modeļi (bija vel daži specifiskāki modeļi, bet šoreiz tos izlaižam dēļ retās sastopamības toreiz un tagad).
2) 386 SX (Single eXtended) sērijas personālo datoru procesors, kurš ar programmatūras palīdzību (“virtualizāciju”) varēja strādāt 32 bitu režīmā.
3) 386 DX (Dual eXtended) sērijas procesors bija pirmais pilnvērtīgais 32 bitu personālo datoru procesors.
4) 386 procesoru datori aktuāli noturējās visilgāk salīdzinot ar citiem x86 arhitektūras 80xxx procesoriem.
Šis dino pirmo pucēšanos piedzīvoja pirms kādiem trim gadiem, taču bildes no procesa nav palikušas. Īsumā – ja neskaita, ka savulaik mitrums parūsinājis datora būdas apakšu un dažus stūrus, citādi viss saglabājies labā skatā un spoži spēj atgādināt par 90’ajiem Latvijā. Tehniski – viss savās vietās. Par laimi rūsai pietrūcis bezkaunības salīst arī uz komponentēm, tās tikai nedaudz bija apsegušās ar putekļiem. Vienīgi cietais disks ir jau savu godam nokalpojis. Pirmajā pucēšanas reizē vel palaidās ar ievērojamu “bad block” skaitu. Šodien jau disks tikai redzams BIOS’ā, bet realitātē nolasās vairs tikai ķeburi.
Nu ko, īsumā tas arī viss, ko pastāstīt par šo datoru, bet kā tad tā vienkārši slēgt to ārā, neko nepamēģinot ar to izdarīt….. Pa cik beidzot ir pieejama telpas reģionā strādājoša peidžeru sistēma, tad tak jāpamēģina nosūtīt ziņu. Bail nebija jo par peidžeru saturu pēdējos 7 gados iekrājies gana daudz zināšanu – tie nevar taisīt BUMS!, jo parastā peidžerī nav neviena uz to spējīga komponente. Toties izrādās, ka pīkstēt gan tie joprojām spēj kā pirms gadiem 30.
Mazliet formālās informācijas par šo dīno | |
---|---|
Procesors | 80386 DX (40 Mhz) |
Operatīvā atmiņa | 8 MB (8x1MB SIMM) |
Video | VGA |
Cietais disks | 420 MB |
Diskešu iekārtas | 3,5″ (1,44 MB) 51/4” (1,2 MB) |
Pa cik MaiklsBlack vislabāk pārzināmās sistēmas bija Microsoft DOS/Windows un ar to saistītās programmatūras, šoreiz arī eksperimentā pieturamies pie MS DOS un QBASIC pieminot viņu un vēlot tikpat sparīgi darboties jau citā dimensijā. Paldies viņam par atsaucību un stāstiem daudzu gadu garumā.
(12/09/2024)
Mūsu gadījumā mēģināsim nosūtīt ziņu uz kādreiz ļoti populāro “Motorola Memo Express” peidžeri ar abonenta nr. 0220990.
Tā kā cietais disks šim dino ir pamiris – ielādēsim MS DOS no disketes un ar Qbasic koda palīdzību mēģinājām nosūtīt ziņu uz peidžeri. Eksperiments bija veiksmīgs, bet sīkāk to varat noskatīties šajā video.
Vairāk par peidžeru vēsturi un to darbību kādā no rakstiem virs šī un jaunāku datējumu.
P.S. Vieglas smiltis MaiklsBlack (12/09/2024) un lūgums respektēt radinieku vēlmi netikt traucētiem ar muzeja lietām turpmāko pus gadu.