ex Compaq Portable PC3
Ar šo aparātu Datorvēsture iepazinās pie Legacysat‘a. Precīzs aparāta ceļojuma maršruts nav zināms, taču atceļojis tas ir no Vācijas. Par to gan pārliecinājāmies nedaudz vēlāk, kad jau aparāts bija iztīrīts un iedarbināts. Pec dizaina un korpusa izmēra, tam būtu jābūt kam diezgan senam.
Tā nu aparāts nonāca uz mūsu galda pētīšanai un tīrīšanai. Uz aparāta vienīgās pazīmes par ražotāju bija – kreisajā malā esošais logo ar uzrakstu “PC III” un uz klaviatūras esošais logo ar uzrakstu “Portable PCIII“. Nekādu citu pazīmju par ražotāju nebija, tāpat nekas neliecināja par zudušām plāksnītēm/uzlīmēm. Tas lika mazliet pabrīnīties, bet nu ko tur daudz – veram vaļā.
Te arī iestājās šoka moments, jo jau no pirmā acu uzmetiena bija skaidrs, ka datora esošais saturs pilnīgi noteikti nav nekādā sakarā ar tā orģinālo komplektāciju. Brīdi papētot kartes palika vel interesantāk, jo tajā bija 3 dažādu tīkla interfeisu kartes – Ethernet, Token Ring (IBM Kolekcija pāris gadus nevienu Token Ring karti LV nevarēja atrast), un FDDI optiskā karte.
Mazliet pabrīnoties par komplektāciju, atlika vien mierīgā garā visu ņemt ārā, iztīrīt, salikt un mēģināt piestartēt no Vācijas atceļojušo brīnumu.
Dabīgais kultūrslānis nekādu brīnumu neizraisija, tas ir normāli tik vecā korpusā atrast attiecīgus “izrakumus”, taču dīvaini bija tas, cik ļoti nostieptas bija visu portu šleifes. Izskaidrojums šim radās vēlāk, kad aparāts jau bija izjaukts. Iemesls tādai nostiepto striķu versijai bija neorģinālā mātesplate, kam attiecīgi arī visi portu izvadi bija pavisam citur, nekā Portable PC3 orģinālajai mātesplatei. Izrādijās, ka šajā Portable PC3 ir iemitināta Asus P/I-P55T2P4 mātesplate kam sirdsdarbība ir uzlikta ar Intel Pentium 166 Mhz procesoru.
Pec lielākā kultūrslāņa noņemšanas un pārliecināšanās, ka nekur nav redzamas mitruma/rūsas pazīmes, provējot ieslēgt šo dīvainās komplektācijas vācu dīno, tas lai ar barošanas bloku ieslēdza un ventilātorus grieza, tomēr ritmiski lamājās pīkstulī, nekādu citu dzīvības pazīmju nebija.
Velreiz pārbaudot savienojumus utml pamatlietas lai aparāts vispār spētu normāli strādāt, nekādas kļūdas nepiefiksējās. Taču acis piesējās pie diviem blakus stāvošiem operatīvās atmiņas moduļiem SIMM slotos, kas kopskaitā bija četri. Sāka uzmākties atmiņas no SIMM moduļu ēras un visām to kaprīzēm. Tajos laikos SIMM atmiņas tikai retajai platei varēja likt tā kā DDR laikmetā – “kur/kā gribu, tā lieku”. Tolaik bija visādas iespējamās mātesplašu kaprīzes:
- Var būt tikai visi moduļi vienādi un jābūt aizpildītiem visiem slotiem,
- Var būt tikai vienādi moduļi un jābūt aizpildītam katram otrajam slotam (bija arī plates ar vairāk kā 4 slotiem),
- Var būt aizpildīts vai nu tikai pirmais slots, vai jābūt aizpildītiem visiem slotiem, ar vienādiem moduļiem.
- utml.
Bija vel visādas izvirtības no ražotāju puses SIMM operatīvās atmiņas ēras laikos, pa cik tolaik datoru ēra tikai sāka pa īstam attīstīties.
Tā nu skatoties uz šiem 2 moduļiem, nenāca prātā, ka atcerētos pagātnē laiku, kad SIMM atmiņas būtu prasīts likt vienu otrai blakus, bet atstājot 2 tukšus slotus. Pa cik mātes plates manuālis daudz šajā pārdomu ceļojumā nepalīdzēja, vajadzēja vien sadabūt 4 vienādus SIMM moduļus, ko pirms tam notestēt uz citas, strādājošas plates. Domāts – darīts.
Kā jau redzams attēlā, aizdomas un 4 SIMM atmiņas moduļu ievietošana, nepievīla. Vācietis ieslēdzās, normāli izgāja BIOS POST testu, vienīgi novaidoties beigās par RTC baterijas nāvi, kas ir tikai dabīgi tik vecai mātesplatei. Tiesa gan, šī Asus mātesplate ir vel no laikiem, kad ļoti lielā skaitā datortehnikas tika liktas ielodētās RTC baterijas, kas nozīmē, ka to nevar izņemt un apmainīt, kā to pierasts darīt mūsdienās ar CR2320 “kapsulām“. Nāksies nākotnē to pārlodēt.
Kad nu vācietis bija parādijis, ka būs dzīvotājs, atlika vien mierīgā garā to izjaukt pilnībā un visu iztīrīt, lai pec tam tīru saliktu atpakaļ kopā. Plāns protams labs, bet tas aprāvās pusē, jo kad tika izņemta mātesplate, izrādijās, ka laikos kad tikušas samainītas orģinālā plate pret šo, nekādu dižo saudzību nav izrādijuši. Gluži vienkārši šī Asus mātesplate ir bijusi kā piemērīta šim Portable PC3 korpusam, jo ietilpa tajā ar ļoti mazām atstarpēm. Taču visi plates stiprinājumu caurumi, portu izvadi procesora atrašanās, utml. vietas bija pavisam citur nekā orģinālajai platei. Attiecīgi arī plate iestiprināta bija diezgan brutāli – tur kur var kaut kā pieķert, nevis tur kur tai būtu bijis jāstiprinās (jo pretī korpusā stiprinājumu vietas nemaz nav).
Arī pa pieri šis aparāts kaut kur ceļojuma laikā ir dabujis, dēļ kā netika jaukts tālāk par mātesplates izņemšanu. Skrūves vietas kas satur korpsa aizmugurējo daļu ar priekšpusē esošo ekrāna daļu, ir no trieciena saplaisājušas. Ja šīs skrūves tiktu atksrūvētas, tad tas būtu “vienvirziena ceļš” – sabirtu skrūvju vietas un korpus nebūtu sastiprināms bez skoča. Tāpēc korpusa priekšējā daļa ir tīrīta tikai no ārpuses, bet tā nav liela nelaime.
Tīrīšanas process pāris dienu garumā bija samērā veiksmīgs, jaunas un negaidītas problēmas tīrīšanas laikā neatklājās. VIenīgais ko tīrīšanas laikā neizdevās saprast – kas ir tecējis baroklī. Ir redzamas pēdas no kaut kādas vielas, bet nav īsti skaidrs kas tieši ir šis neizberžamais pleķis. Laiks rādīs. Pāris bildes ieskatam.
Saliekot šo īpatnējo vācieti atkal kopā, sanāca secinājums – principā, neskaitot korpsusu, klaviatūru, barošanas bloku un ekrānu, no orģinālā Portable PC3 palikusi video karte, un iespējams 1,44MB diskešu iekārta. Pieccolīgā diskešu iekārta ir aizstāta ar CDROM’u, pieliktas klāt šīs 3 dažādās tīkla interfeisa kartes un dators lietots kaut kādiem specifiskiem datortīklu testiem, par ko liecināja uz datora mītošā specifiskā programatūra – “Network Sniffer Pro“.
Sausajā atlikumā secinājums pec šīm pāris dienām, ka lai ar pirmajā momentā atverot šo vācieti bija vilšanās, ka tur nav orģinālā Compaq Portable PC3 vēsturiskā satura, procesā un rezultātā šis vācijas dino tomēr sagādāja patīkamu pārsteigumu ar savām interesantajām tīkla interfeisu kartēm, programatūru, un pašsaprotami – arī ar dizainu. Tas tieši šobrīd ir īstajā brīdī jo veicot vecās tīklu tehnikas testus ir ne tikai praktisks, bet arī ļoti savdabīgs, gan pec skata, gan pielietojuma.
Vienīgā lieta kas izbrīna un biedē vienlaicīgi – procesora atrašanās praktiski bezgaisā, jo vietā kur šai Asus platei atrodas procesors ar aktīvo dzesēšanu, uzreiz pa virsu nāk cietais disks un CDROM’s, praktiski neatstājot ne mazākās iespējas dzesēšanai elpot. Pirms kritizēt inženierus, der atcerēties, ka aparātā ir neorģinālā mātesplate ar procesoru kāds tur vispār nav paredzēts (8036 nekarst tā lai būtu speciāli jādzesē ar ventilātoru). Pa cik ne procesora, ne datu nesēju atrašanās vietas nav maināmas, atliek vienīgi cerēt, ka arī turpmāk tomēr viss būs Ok ar šo no Vācijas atrceļojušo dino.
Reālā specifikācija | |
---|---|
Ražotājs | Compaq |
Mātesplate | Asus P/I-P55T2P4 |
Procesors | Intel Pentium 166 Mhz |
Operatīvā atmiņa | 32 MB (SIMM 4×8 MB) |
Cietais disks | Western Digital “Caviar 14300” (4,3 GB) |
Interfeisi | x1 PS/2 (mouse), x2 COM (RS232), x1 LPT, x1 Ethernet, x1 Token RIng, x2 FDDI |
Praktisko iepazīšanos uzsākot, tests ar optiskajiem kabeļiem, Let’s get fun.