Karalistes videoterminālis ICL 3537
Pirms satikšanās ar šo ICL termināli, par tādu firmu kā ICL (International Computers Limited) nebija gadījies nemaz dzirdēt. Par iemeslu tam varētu būt fakts, ka tālajā 2002 gadā, šī britu karalistes IT kompānija tika pārdota Fujitsu.
Arī šis dino ierodoties datorvēsturē, pirmkārt gribēja notīrīties no gadu gaitā uzkrātā slāņojuma. Ķērāmies pie darba.
ICL uzradās 1968 gadā, ar misiju – ražot superdatorus kā arī konkurēt ar IBM tā laika “impēriju”, superdatoru ražošanas jomā. Cik mums izdevās ko noskaidrot – šis terminālis arī ir paredzēts ICL superdatoram (vismaz viens tāds pat ir bijis Latvijā, tālajos 80’ajos).
Kaut ICL ražoja arī personālos datorus, PSRS valstīs tie nebija īsti pazīstami.
Viss šis it kā “monstrālais” aparāts, patiesībā satilptu daudz mazākā korpusā, vienīgi, kineskopu kabatā nepaslēpsi. Tātad – barošanas bloks un viss ar to saistītais, atrodas apakšējā horizontālajā korpusā, bet pašas smadzenes un ekrāna plate atrodas augšējajā blokā.
ICL‘am pēdējos gadus acīm redzot svaigā gaisa bijis pārāk daudz, jo pec tīrīšanas pirmais ieslēgšanas mēģinājums beidzās ar nelieliem dūmiem no barošanas bloka. Taču par laimi, šī nebija vitāli svarīga detaļa, bet tikai sava veida “drošinātājs” pret pārslodzi. Kolēģi apgalvoja, ja izrausim un tad slēgsim iekšā, viss būs kārtībā, tikai dūmu vairs nebūs. Nu ko, paklausījām un nevīlāmies.
Tā kā terminālis bija paredzēts tikai darbam ar specifisko ICL superdatoru un šī superdatora specifisko programmatūru, tad bez šīm abām “komponentēm” tikai rādija zaļu simbolu un attēloja no klaviatūras rakstīto tekstu. Nekādas citas darbības nebija iespējamas.
Par laimi Bunkerkom’s jau bija gājis cauri šim garlaicības posmam un atcerējies “eu, ir taču iezvanpieejas modemi!“. Pēc šīs atklāsmes bija sācies inženierzinātniskās pētniecības darbs pie Intel 8085 procesora, (kurš šim terminālim nodrošina sirdspukstus) izpētes. Tas rezultējās ar ICL termināļa programmatūras pārrakstīšanu un termināļa spēju strādāt ar ārējajiem iezvanpieejas modemiem. Īsāk sakot, orģinālā termināļa programmatūra tika aizstāta ar kodu kurš strādā ar termināļa portu/modemu. Pateicoties Bunkerkom, arī pchistory.lv un Datorvēstures ICL terminālis tika pie atmiņu čipa ar šo kodu.
Jauki, tagad ICL terminālis sazināties ar modemu prot, atbildes no tiem arī saņem un parāda, taču – ko tālāk? LvNet teleport, Latnet, Versija, Parks.lv utt. iezvanpieejas ir slēgtas. Kur lai iezvanās 2023 gadā? Atradās kārtējais Raspberry, un pārējie vajadzīgie sīkumi lai otru modemu pieslēgtu pie Raspberry. Pa vidu mazā ofisa centrālīte – rezultāts redzams attēlā.
Kopumā šis laikam ir bijis līdz šim visgarākais Datorvēstures projekts, jo šim termnālim pa godu pat tika speciāli uzrakstīts skripts, kas ik pa laikam maina ASCII attēlus uz ekāna, ņemot tos no Raspberry, vai kāda cita avota kas tos padod caur iezvanpieejas modemu uz ICL. Tā vel šobrīd terminālim nav ierādīta vieta plauktā, jo tas stāv uz galda un tiek lietots visādiem eksperimentiem. Cik zināms, tad arī Bunkerkom tas joprojām stāv uz galda un esot “darba terminālis“. Kaut kāda maģija tajā aparātā ir. Noteikti viens no vērtīgākajiem guvumiem Datorvēstures kolekcijai.
Šajā reizē ir bilžu mikslis 3 gadu garumā, jo datorvēsturē viens aiz otra pabija vairāki šādi ICL dino. Pirmais aizbrauca atpakaļ uz pchistory.lv iztīrīts un gatavs darbam ar iezvanpieejas modemu. Bilžu mikslis nedaudz zemāk.