Iskra 1103
Kalkulātori

Iskra (Искра) 1103 ilgais ceļš uz restaurāciju

Iskra 1103 pie mums nonāca jau marta sākumā, bet dažādu iemeslu dēļ, šī aparāta tīrīšana un visādi citādi gatavotašana atrādīšanai, aizņēma samērā daudz laika un aparātam pievēršoties tikai ik pa brīdim. Kā tad mums īsti kopumā gāja – mēģināsim paši atcerēties un atstāstīt, atrādīt tagad arī jums šajā rakstā.

Pats kalkulātors, tāpat kā iepriekšējā rakstā apskatītais Iskra 112, nebija gluži katras grāmatvedes kalkulātors. Taču arī zinātniskos aprēķinus, šis aparātus nebija spējīgs veikt, kaut aiz tā iemesla ka šim kalkulātoram nav papildus reģistri. Kur šādus kalkulātorus varēja atrast visbiežāk, mums īsti nav skaidrs (ja kādam no jums ir – padalieties lūdzu informācijā).

Saņēmām mēs šo kalkulātoru diezgan labā stāvoklī. Slēdzot iekšā, tas ieslēdzās un trafiņš dīca, kā jau parasti tā laika padomju tehnikai. Vienīgi sākumā nebija saprotams kapēc vienmēr pec aparāta ieslēgšanas ir “jāreseto” (Cброс) un jācer ka aparāts palaidīsies normālā režīmā, nevis “uzkārsies”, rādot jebkādu kombināciju uz displeja lampām. Ja tomēr “nokarās“, jāatkārto darbība – izslēgt/ieslēgt un resetot (parasti vairāk par četrām reizēm no vietas, to darīt nevajadzēja). Citas problēmas aparātam nebija.

Protams ka aparātu vajadzēja iztīrīt un kontaktus pārbaudīt.

Kā jau redzams bildēs, līdz šim vienīgie aparāta ienaidnieki ir bijuši putekļi, kurus gandrīz veiksmīgi notīrijām. Gandrīz – jo te nu arī saskārāmies ar problēmu:

Lai cik uzmanīgi nemēģinājām tīrīt, tomēr divas VFD lampu kontrolējošās mikroshēmas (К161ПР2) “izdauzijām“, panācām to vienkārši – uzberzējot ar otu statisko elektrību uz šīm mikroshēmām. Šo mikroshēmu pienākums bija pareizi apgaismot VFD lampas indikātoru. Uz katras no 12 lampām, pa vianai šādai mikroshēmai (mūsu gadijumā bez vadības palika piektā un sestā lampa). “Izdauzot” šīs mikroshēmas, piektā un sestā lampa, sāka nevis korekti rādīt ciparus, bet “uz dullo” jebkādu lampai iespējamo kombināciju, kādu nu konkrētajā reizē uzģenerēja.

Jaunas К161ПР2 mikroshēmas
Jaunas К161ПР2 mikroshēmas

Pēc šīs, ne visai veiksmīgās, tīrīšanas, apmēram divus mēnešus tika meklēts brīdis lai varētu ieskriet “Latgalītē” un nopirkt šādas mikroshēmas. Tad arī aparāts turpināja gulēt neaiztikts līdz 1. jūnijam, kad Bunkerkom bija laiks atbraukt un palīdzēt tikt galā ar šo ķibeli – pārlodēt mikroshēmas uz jaunām. Mūsu uztraukums par to ka pārlodējot atkal būsim, šīm kaprīzajām mikrenēm devuši iemeslu “lidot” dēļ statistiskās elektrības, par laimi izrādijās veltīgs un aparāts sāka strādāt kā pienākas.

Iskra 1103 strādājošā kārtībā

Īss ieskats šī kalkulātora darbībā – mūsu uzfilmētajā video:

Iskra 1103 specifikācija:

Ražots: 1977 gadā (sērijveidā 1974 – 1978);
Segmenti: 1;
Iespējamās darbības: + / – / * / ÷ / “fixed point“;
Ekrāns: VFD;
Lampu skaits: 12;
Barošanas avots: 220V AC;
Patērējamā jauda:
(?);
Jauna aparāta cena: (?)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *