HP 700/60 terminālis
Savu jaunību nokalpojis tepat Latvijas pierobežā, šīs terminālis nonāca Datorvēstures kolekcijā. Ieradās ar savu cīnu biedru un dvīni – otru HP 700/60 termināli, kurš jau bez dažām dienām gadu, dzīvojās pa citu kolekciju.
Šādus HP 700 sērijas terminālus savulaik ražoja priekš deviņdesmito gadu superdatoriem. Lai arī tie bija savietojami ar DEC tehniku, tomēr pamatā bija paredzēti HP 3000 sērijas superdatoriem.
Lai ar ne vairs pirmajā spozmē, tomēr abi termināļi bija gatavi izrādīt dzīvības pazīmes. Viens gan ļoti prasīja uzmanību vēloties lai ieslēgšanas poga tiek turēta iespiesta, kamēr tas ko rāda uz ekrāna. Ieslēgšanas pogas defekts kas nesa piedzīvojumu ķēdi uz kādiem trim mēnešiem.
Tā nu prieks par dzīvības pazīmēm lika domāt par notīrīšanu un “servera” sarūpēšanu tālākiem testiem. Pirmajā brīdī likās viss vienkārši – jāatskrūvē, jāiztīra un tad mierīgu sirdi var skrūvēt ciet. Minētā secība parasti attiecās uz vecajiem CRT monitoriem ar līdzīgu dizainu. Bet te atkal sākās piedzīvojumi.
Tā nu apgāžot “vēkšpēdus” pirmkārt atklājās – korpusam skrūves ir tikai apakšpusē, augšpusē tas turās uz “knibuļiem“, kas priekšējo rāmi ap kineskopu iefiksē korpusa aizmugurējā daļā. Atverot kļuva skaidrs – izņemt kineskopu nebūs grūti, taču kā to pēc tam ielikt nesalaužot termināļa plati, kas atrodas apakšā… nu to domās kad liks kopā.
Ielikt to ir visai nereāli, jo uz kineskopu iet trīs konektori, ja divus no tiem pielikt vel likās iespēja, tad masas vadu, kas iestiprinās kineskopa apakšpusē, tikai ar idejām par kurām ētika liek paklusēt.
Nopucējot un liekot kopā, arī šim terminālim atteicās ieslēgšanas poga. Par tās atdzīvināšanu paldies “Bunkerkom”. Tika galā ar ķirurģisku iejaukšanos pašā slēdzī.
Bildē redzams slēdzis ar visu plati un kultūrslāni, pirms atkopšanas.
Pats tīrīšanas process, neko pārsteidzošu nenesa. Ar pīppauzēm dažu dienu laikā aparāta daļas bija kļuvušas atkal tīras.
Tad nu atlikušie divi posmi bija – salikt kopā un palaist kādu “serveri” šim terminālim. Kopā likšana labu laiku gaidīja pienācīgus apstākļus, jo pareizi ielikt kineskopu varēja iemācīties pa kādu stundu, taču pareizi uzlikt/nofiksēt priekšējo vāku, nesalaužot pogu – apmēram kāda pus diena pagāja. Ja pogas stienītis kaut nedaudz bija neprecīzi pret pogu – poga palika iespiestā stāvoklī un termināļa korpuss aizvēries. Tas pogas labsajūtai par labu nekādi nevarēja nākt. Tāpēc arī “ar mieru un ar pīpēšanu” proces notika lēnām.
Rezultātā par “serveri” pārvērtās mans dators un ar neviltotu prieku tika uzņemtas šīs bildes.
Rezumējot visu kas procesā pieredzēts – aparāts labs un lietošanai viegli izprotams. Tam nav vajadzīga garantija uz 2 gadiem, jo tas noteikti ir gatavs kalpot ilgāk, ja tam dotu uzdevumu. Taču tai pat laikā to jātur sterilā vidē, jo otrreiz to vērt vaļā lai iztīrītu, negribētos. Šim viedoklim pievienojās arī kolekcija kas ieguva otru aparātu.
Mazliet personiskās informācijas par aparātu:
Ražot sāka: | 1991 |
Porti: | RS-232C, RS-422A |
Datu pārraides ātrumi: | 300, 600, 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400 |
Ekrāna izmērs: | 14 collas |
Ekrāna izšķirtspējas: | 80×24, 80×25, 80×42, 80×43, 80×49, 80×50, 132×24, 132×25, 132×42, 132×43 |
Savietojamība: | DEC VT52, DEC VT100, DEC VT320, Wyse PC TERM, Wyse WY-60 |